254SMO vs. Super Duplex 2507: Prezentare generală a diferențelor cheie
Lăsaţi un mesaj
Căutați oțel inoxidabil 254SMO sau Super Duplex 2507? Când inginerii și managerii de achiziții caută țevi din oțel inoxidabil 254SMO (UNS S31254) sau Super Duplex 2507 (UNS S32750), de obicei au nevoie de un material capabil să ofere fiabilitate pe termen lung în medii foarte corozive - condiții în care oțelurile inoxidabile standard, cum ar fi 304 și 316L, sunt adesea insuficiente.
Atât 254SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) cât și Super Duplex 2507 (UNS S32750 / EN 1.4410) sunt considerate oțeluri inoxidabile premium, rezistente la coroziune. Alegerea corectă a materialului depinde de cerințele proiectului dumneavoastră, inclusiv de mediul coroziv, presiunea nominală, nevoile de reducere a greutății, specificațiile de sudare și temperaturile de funcționare.

Ce este țeava din oțel inoxidabil ASTM A312 254SMO?
Țeava din oțel inoxidabil ASTM A312 254SMO se referă la țeava din oțel inoxidabil super austenitic (UNS S31254 / EN 1.4547) care respectă standardul ASTM A312 (care acoperă atât țevile fără sudură, cât și țevile sudate). Dispune de un număr echivalent de rezistență la pitting (PREN) care depășește 42 și oferă o rezistență excelentă la pitting clorură, coroziune în fisuri și fisurare prin coroziune sub tensiune. Este utilizat pe scară largă în aplicații precum desalinizarea apei de mare, platformele offshore, producția chimică, sistemele de desulfurare a gazelor de ardere (FGD) și schimbătoarele de căldură marine.
Ce este țeava din oțel inoxidabil ASTM A790 UNS S32750?
Țeava din oțel inoxidabil ASTM A790 UNS S32750 este un produs din oțel inoxidabil super duplex (Super Duplex 2507) conceput pentru medii de înaltă presiune și foarte corozive. Compoziția sa chimică include aproximativ 25% crom (Cr), 7% nichel (Ni), 3–4% molibden (Mo) și 0,24–0,32% azot (N), având o microstructură în două faze de aproximativ 50% ferită și 50% austenită. Materialul are o valoare PREN care depășește 40 și o limită de curgere de obicei mai mare de 550 MPa, ceea ce îl face potrivit pentru aplicații precum petrol și gaze offshore, conducte submarine, uzine chimice și sisteme de apă de mare.


Care este principala diferență dintre 254 SMO și Super Duplex 2507?
Diferența fundamentală este microstructura: 254 SMO este un oțel inoxidabil 6Mo complet austenitic (20% Cr, 18% Ni, 6,1% Mo), în timp ce Super Duplex 2507 este un grad duplex cu aproximativ 50% austenită și 50% ferită (25% Cr, 7% Ni, 3,5%). Acest lucru oferă 2507 cu aproximativ 83% o limită de curgere mai mare (550 MPa față de 300 MPa), rezistență superioară la coroziune prin coroziune și proprietăți magnetice. 254 SMO este nemagnetic, are un conținut mai mare de molibden și cupru pentru o mai bună rezistență la fisuri și acizi reducători și, în general, este mai ușor de sudat și format.
254SMO vs. Super Duplex 2507: Compoziție chimică
| Element | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
| C | Mai mic sau egal cu 0,020 | Mai mic sau egal cu 0,030 |
| Cr | 19.5 – 20.5 | 24.0 – 26.0 |
| Ni | 17.5 – 18.5 | 6.0 – 8.0 |
| Lu | 6.0 – 7.0 | 3.0 – 5.0 |
| N | 0.18 – 0.25 | 0.24 – 0.32 |
| Cu | 0.5 – 1.0 | Mai mic sau egal cu 0,5 |
| Mn | Mai mic sau egal cu 1,00 | Mai mic sau egal cu 1,20 |
| Si | Mai mic sau egal cu 0,70 | Mai mic sau egal cu 0,80 |
| Fe | Bal. (~53%) | Bal. (~60%) |
| Ferită | < 2% | 35 – 55% |
254SMO vs. Super Duplex 2507: Proprietate mecanică (temperatura camerei, starea recoacetă)
2507 oferă o limită de curgere de aproximativ 1,8 ori mai mare decât 254SMO. În sistemele de conducte cu pereți subțiri de înaltă presiune sau în aplicații structurale, 2507 poate atinge aceeași presiune nominală cu o grosime redusă a peretelui, ceea ce duce la un consum mai mic de material și o economie de greutate.
| Proprietate | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
|---|---|---|
| Rezistența la tracțiune, Rm (MPa) | Mai mare sau egal cu 655 (tip. 700) | Mai mare sau egal cu 800 (tip. 850) |
| Limita de curgere, Rp0,2 (MPa) | Mai mare sau egal cu 310 (tip. 340) | Mai mare sau egal cu 550 (tip. 600) |
| Alungire, A (%) | Mai mare sau egal cu 35 (tip. 40) | Mai mare sau egal cu 25 (tip. 30) |
| Duritate, HBW (max) | Mai mic sau egal cu 223 | Mai mic sau egal cu 310 |
| ASME B31.3 Stres admisibil (200 grade F) | 16,000 psi | 17,000 psi |
| Temperatura maximă de proiectare ASME | 700 de grade F (371 de grade) | 600 grade F (316 grade) |
254SMO vs. Super Duplex 2507: proprietate fizică
Pentru aplicații cu cicluri de temperatură înaltă, cum ar fi schimbătoarele de căldură, conductele de abur și echipamentele de proces termic, 2507 are un coeficient de dilatare termică de aproximativ 70% din 254SMO, rezultând stres termic mai mic în timpul ciclurilor de încălzire și răcire. Acest lucru oferă avantaje pentru conexiunile cu flanșe, îmbinările sudate și stabilitatea dimensională.
| Proprietate | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
|---|---|---|
| Densitate (g/cm³) | 8.0 | 7.8 |
| Interval de topire (grad) | 1320 – 1390 | 1370 – 1410 |
| Modulul de elasticitate (GPa) | 195 | 200 |
| Conductivitate termică la 20 de grade (W/m·K) | 14 | 15 – 16 |
| Expansiune termică, 20–100 de grade (×10⁻⁶/grad) | 16.5 | 11 – 13 |
| Rezistivitate electrică la 20 de grade (μΩ·m) | 0.85 | 0.80 |
| Proprietăți magnetice | Nemagnetice | Puțin magnetic (μ ~33) |
254SMO vs. Super Duplex 2507: rezistență la coroziune
| Tipul de coroziune / Mediu | 254 SMO | Super Duplex 2507 | Note |
|---|---|---|---|
| Rezistența la pitting (PRen) | Mai mare sau egal cu 42,5 | > 40 | Ambele peste pragul de apă de mare PREn 40 |
| Temperatura critică de pitting (ASTM G48 A, min.) | Mai mare sau egală cu 50 de grade | Mai mare sau egală cu 50 de grade | Minimum echivalent; valori tipice 60–85 grade pentru 254 SMO și 55–70 grade pentru 2507 |
| Temperatura critică în spate (ASTM G48 D, min.) | Mai mare sau egală cu 25 de grade | Mai mare sau egală cu 35 de grade | 2507 are avantajul în crăpătură strânsă |

254SMO vs. Super Duplex 2507:Capacitate de temperatură
Temperatura este unul dintre cei mai critici factori atunci când alegeți între 254SMO și 2507:
Temperaturile de funcționare peste 300 de grade → 254SMO sunt în general preferate (2507 poate suferi precipitații în fază sigma, ceea ce duce la o duritate redusă și rezistență la coroziune).
Se preferă temperaturi de funcționare sub -50 de grade → 254SMO (2507 poate experimenta fragilizare în fază de ferită la temperaturi scăzute).
Temperaturi de functionare intre -50 grade si 300 grade → Ambele materiale sunt optiuni viabile; alegerea specifică depinde de mediul corosiv, cerințele de presiune, procesele de fabricație și considerațiile de cost.
| Parametru | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
|---|---|---|
| Temperatura maximă de serviciu continuu | 400 de grade (752 de grade F) | 300 de grade (572 de grade F) |
| Temperatura maximă de serviciu recomandată | 300 de grade (572 de grade F) | 250 de grade (482 de grade F) |
| Temperatura minimă de serviciu | -196 grade (-320 grade F) | -50 de grade (-58 de grade F) |
| Mecanism de degradare la temperatură înaltă | Accelerarea oxidării fără transformare de fază | fază σ + precipitații în fază χ (300–800 grade) |
| 475 de grade fragilizare | Nu se aplică | Aplicabil (scăderea Cr în faza de ferită) |
| 885 de grade fragilizare | Nu se aplică | Aplicabil (expunere pe termen lung la 600–1000 grade F) |
254SMO vs. Super Duplex 2507: sudare și fabricare
254SMO și 2507 sunt ambele aliaje rezistente la coroziune de înaltă performanță, dar servesc diferitelor priorități de inginerie. 254SMO se concentrează pe rezistența maximă la coroziune, performanța criogenică și flexibilitatea de fabricație, în timp ce 2507 se concentrează pe rezistență mecanică mai mare, eficiență a presiunii și rezistență la fisurarea coroziunii la stres cu clorură în mediu de temperatură moderată.
| Parametru | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
|---|---|---|
| Umplutură de sudare recomandată | ERNiCrMo-3 / E31254 | ER2594 / E2594 (umplutură duplex potrivită) |
| Preîncălzire (<6 mm thickness) | Nu este necesar | Nu este necesar |
| Preheating (>25 mm grosime) | 100 – 150 de grade | 50 – 100 de grade (cerință mai mică) |
| Limită de temperatură interpass | Mai mică sau egală cu 150 de grade | Mai puțin sau egal cu 100 de grade ⚠️ Mai restrictiv |
| Tratament post-sudare | Se recomandă decaparea și pasivarea | Sunt necesare decaparea și pasivarea |
| Prelucrare | Tendință de întărire; necesită instrumente ascuțite și parametri corespunzători | Duritatea mai mare face prelucrarea mai dificilă |
254SMO vs. Super Duplex 2507: Cum să alegi?
• Utilizați Super Duplex 2507 dacă:
• Proiectarea dumneavoastră implică presiune înaltă (de exemplu, arbori de pompă de înaltă presiune, injecție la adâncime sau submarin, vase cu stres ridicat).
• Doriți să reduceți grosimea și greutatea peretelui, deoarece rezistența de curgere dublată vă permite să utilizați secțiuni cu ecartament mai ușor.
• Magazinul dumneavoastră are proceduri de sudare duplex stricte și calificate și controale de intrare de căldură.
• Utilizați 254SMO dacă:
• Construiți tuburi de schimbător de căldură cu pereți subțiri care trebuie să fie puternic expandate, îndoite sau formate complex.
• Aplicația necesită rezistență la temperatură scăzută (până la –100 de grade) sau rezistență puternică în fluxuri de proces acide, grele în clorură.
• Preferi o structură complet austenitică cu fabricare mai ușoară și risc mai mic de fragilizare de fază în timpul sudării.
Dacă poți distribui:
• Aplicația specifică (tubulatură, pompă, vas, conducte etc.)
• Temperatura şi presiunea de funcţionare
• Dacă aveți proceduri de sudare specializate la fața locului
Vă pot ajuta să identificați gradul exact și să vă potriviți cerințelor de proiectare.
254SMO vs. Super Duplex 2507: Cost
Diferența de preț dintre 254SMO (UNS S31254) și oțelul super duplex 2507 (UNS S32750) este determinată în primul rând de compoziția aliajului, costurile materiilor prime și complexitatea de fabricație. 254SMO impune, în general, un preț mai mare - de obicei, cu 15% până la 30% mai mult decât 25% până la 30% mai mult decât nichelul său (17,5%–18,5%) și conținut de molibden (6%–6,5%). În timp ce oțelul super duplex 2507 are un conținut mai scăzut de nichel (6%–8%), oferă o rezistență superioară (rezistență de curgere mai mare sau egală cu 550 MPa), permițând modele de pereți mai subțiri care reduc utilizarea materialului și costurile totale ale proiectului.
254SMO / Super Duplex 2507 Producator
GNEE Steel furnizează atât 254 SMO (UNS S31254) cât și Super Duplex 2507 (UNS S32750) într-o gamă completă de forme de produs, susținute de rapoarte de testare a materialelor, inspecție terță parte și asistență la selecția tehnică. Servim clienți din desalinizare, petrol și gaze offshore, procesare chimică, generare de energie, celuloză și hârtie și clienți marini din întreaga lume.
| Categorie | 254SMO (S31254) | 2507 (S32750) |
|---|---|---|
| Formulare de produs | Țevi fără sudură, țevi sudate, țevi schimbătoare de căldură, plăci, bare, flanșe, fitinguri pentru țevi | Țevi fără sudură, țevi sudate, plăci, bare, flanșe, fitinguri pentru țevi, piese forjate |
| Standarde aplicabile | ASTM A312 / A213 / A240 / A269; EN 10216-5 | ASTM A790 / A791 / A928; EN 10216-5; ASME SA790 |
| Certificarea materialului | EN 10204 3.1 / 3.2 + PMI (Positive Material Identification) | EN 10204 3.1 / 3.2 + PMI (Positive Material Identification) + Testarea conținutului de ferită |
| Disponibilitate stoc | Stoc obișnuit: țevi fără sudură 1/2" – 8", plăci de 3–20 mm grosime | Stoc obișnuit: țevi fără sudură 1/2" – 12", plăci de 3–30 mm grosime |
| Timpul de livrare | Stoc: 7–15 zile; Producție personalizată: 30–45 de zile | Stoc: 7–15 zile; Producție personalizată: 20–40 de zile |
| Prelucrare personalizată | Tăiere, teșire, îndoire țevi, decapare și pasivizare, lustruire interioară | Tăiere, teșire, îndoire țevi, decapare și pasivizare |






Cum să obțineți o cotație?
Vă rugăm să furnizați următoarele informații șiGNEE va răspunde în 24 de orecu o oferta tehnica si comerciala:
| Informații obligatorii | Exemplu |
|---|---|
| Grad material | 254SMO / 2507 / |
| Formular de produs | Țeavă fără sudură / țeavă sudata / placă / fitinguri pentru țevi |
| Dimensiuni | Φ114,3 × 6,02 mm / Placă 12 × 1500 × 6000 mm |
| Standard aplicabil | ASTM A312 TP31254 / ASTM A790 S32750 |
| Cantitate | 50 Tons |
| Temperatura de proiectare | 80 de grade / 250 de grade / 350 de grade |
| Conditii de service | Apa de mare + 0.5% Cl⁻ + Viteza curgerii 2 m/s |
| Port de destinație | Jebel Ali, Emiratele Arabe Unite |
Pentru o recomandare și o cotație exactă a materialelor, vă rugăm să furnizați temperatura de funcționare, concentrația de clorură, cerințele de presiune și mediul de service. GNEE poate ajuta la selectarea celei mai potrivite clase între 254SMO și Super Duplex 2507, pe baza rezistenței la coroziune, a performanței mecanice și a cerințelor proiectului.







