317LMN vs. 317L vs. 316L: diferențe cheie
Lăsaţi un mesaj
Dacă sunteți în căutarea oțelului inoxidabil pentru procesare chimică, soluții care conțin clorură, echipamente de desulfurare a gazelor de ardere (FGD) sau alte medii industriale corozive, alegerea dintre oțelul inoxidabil 317LMN, 317L și 316L poate afecta durata de viață a echipamentului, costurile de întreținere și fiabilitatea proiectului.


Ce este oțelul inoxidabil 317LMN?
317LMN (UNS S31726) este un oțel inoxidabil austenitic cu conținut scăzut de carbon, cu conținut ridicat de azot și molibden, cu 4,0–5,0% Mo și 0,10–0,22% N. Valoarea PREN este semnificativ mai mare decât 317L. Oferă o rezistență excelentă la coroziune la sâmburi și la coroziune în medii cu clorură și acide. Este utilizat pe scară largă în instalațiile de celuloză, procesare chimică și offshore, unde standardul 317L nu poate îndeplini cerințele anticoroziune.
Ce este oțelul inoxidabil 317L?
317L (UNS S31703) este un oțel inoxidabil austenitic cu molibden cu conținut scăzut de carbon, cu 3,0–4,0% Mo și C Mai puțin sau egal cu 0,03%. Oferă o rezistență la coroziune mai bună decât 316L și evită coroziunea intergranulară după sudare fără recoacere post-soluție. Este selectat pentru fluxuri chimice corozive moderate, echipamente de albire a hârtiei și sisteme de proces umed, cu o sumă moderată peste 316 L.


Ce este oțelul inoxidabil 316L?
316L (UNS S31603) este un oțel inoxidabil austenitic cu conținut scăzut de carbon, cu molibden, care conține 2,0%–3,0% molibden (Mo) și mai puțin sau egal cu 0,03% carbon (C). Acest grad oferă o rezistență excelentă la coroziunea intergranulară după sudare și funcționează excepțional de bine în medii care conțin cloruri sau acizi slabi. Acesta servește ca material de bază pentru aplicațiile din industria navală și chimică, inclusiv conducte, rezervoare de stocare și fitinguri.
317LMN vs. 317L vs. 316L: diferențe cheie
316L, 317L și 317LMN sunt toate oțeluri inoxidabile austenitice cu conținut scăzut de carbon, cu conținuturi progresiv mai mari de molibden (Mo) și azot (N). Mai exact, 316L conține 2,0%–3,0% molibden; 317L conține 3,0%–4,0% molibden; iar 317LMN conține 4,0%–5,0% molibden împreună cu 0,10%–0,22% azot. 316L este potrivit pentru aplicații de uz general; 317L este potrivit pentru medii moderat corozive; iar 317LMN este proiectat pentru utilizare în condiții severe de coroziune chimică.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Comparația compoziției chimice (% în greutate)
|
Gradul de aliaj |
UNS |
Standard EN |
Carbon (C) |
Crom (Cr) |
Nichel (Ni) |
Molibden (Mo) |
azot (N) |
Gama PREN* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
316L |
S31603 |
1.4404 |
Mai mic sau egal cu 0,030 |
16.00–18.00 |
10.00–14.00 |
2.00–2.50 |
Mai mic sau egal cu 0,10 |
23–25 |
|
317L |
S31703 |
1.4438 |
Mai mic sau egal cu 0,030 |
18.00–20.00 |
11.00–15.00 |
3.00–4.00 |
Mai mic sau egal cu 0,10 |
29–33 |
|
317LMN |
S31726 |
1.4439 |
Mai mic sau egal cu 0,030 |
17.00–20.00 |
13.50–17.50 |
4.00–5.00 |
0.10–0.22 |
36–40+ |
* PREN (Numărul echivalent al rezistenței la pitting) este estimat în mod obișnuit folosind următoarea formulă:
317LMN vs. 317L vs. 316L: proprietăți mecanice (valori minime)
|
Proprietate mecanică |
316L (UNS S31603) |
317L (UNS S31703) |
317LMN (UNS S31726) |
|---|---|---|---|
|
Rezistența la tracțiune (Rm) |
Mai mare sau egal cu 485 MPa (70 ksi) |
Mai mare sau egal cu 515 MPa (75 ksi) |
Mai mare sau egal cu 650 MPa (94 ksi) |
|
Limita de curgere 0,2% (Rp0,2) |
Mai mare sau egal cu 170 MPa (25 ksi) |
Mai mare sau egal cu 205 MPa (30 ksi) |
Mai mare sau egal cu 295 MPa (43 ksi) |
|
Alungire (A5) |
Mai mare sau egal cu 40% |
Mai mare sau egal cu 35% |
Mai mare sau egal cu 35% |
|
Duritate (maximum) |
217 HBW / 95 HRB |
217 HBW / 95 HRB |
250 HBW / 100 HRB |
317LMN vs. 317L vs. 316L: rezistență la coroziune
316L conține 2,0–3,0% Mo cu rezistență moderată la clorură. 317L ridică molibdenul la 3,0–4,0% pentru o performanță îmbunătățită la coroziune cu sâmburi și crăpături. 317LMN are 4,0–5,0% Mo plus 0,10–0,22% azot, oferind cea mai mare valoare a PREN. Îi depășește pe celelalte două în acizi diluați fierbinți, fluide de proces bogate în clorură și medii de albire a pulpei. Toate cele trei clase cu conținut scăzut de carbon rezistă la coroziunea intergranulară după sudare.




317LMN vs. 317L vs. 316L: Forță
În stare de recoacere în soluție, 316L are Rp0,2 minim de 170 MPa și Rm de 485 MPa. 317L atinge Rp0,2 Mai mare sau egal cu 205 MPa, Rm Mai mare sau egal cu 515 MPa. Întărirea cu soluție solidă de azot face ca 317LMN să fie cel mai puternic, cu Rp0,2 mai mare sau egal cu 240 MPa și Rm mai mare sau egal cu 550 MPa. Azotul crește puterea de curgere fără a sacrifica ductilitatea. Acest avantaj permite proiectarea pereților mai subțiri pentru recipientele sub presiune și echipamentele de proces aflate în funcțiune corozivă.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Sudabilitate
Toate trei sunt oțeluri inoxidabile austenitice cu conținut scăzut de carbon, cu o sudabilitate bună, C Mai mică sau egală cu 0,03% pentru a preveni coroziunea intergranulară. 316L este cel mai ușor de sudat cu umplutură standard potrivită. 317L necesită consumabile cu un conținut ridicat de molibden{. 317LMN are nevoie, de asemenea, de aportul de metal cu conținut scăzut de azot și pentru a evita aportul de metal cu conținut scăzut de azot și aportul scăzut de nitri. segregare. Recoacere după soluție de sudare este în general inutilă pentru majoritatea condițiilor de operare pentru toate gradele.
317LMN vs. 317L vs. 316L: cost
316L este cea mai economică opțiune cu cea mai mică suprataxă de aliaj. 317L costă mai mult datorită conținutului său mai mare de molibden, de 3,0–4,0%. 317LMN are cel mai mare preț, deoarece conține elemente suplimentare de aliere de molibden și azot. Diferența de preț variază în funcție de fluctuațiile pieței globale de molibden și nichel, forma produsului, dimensiunea, finisajul suprafeței și cerințele de certificare, cum ar fi EN 10204 3.1.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Cum să alegi?
Selectați 316L pentru coroziune generală, apă dulce și medii blânde cu clorură pentru a controla costurile. Alegeți 317L pentru expunere moderată la acid și clorură în cazul în care 316L nu reușește. Alegeți 317LMN pentru condiții corozive severe, inclusiv linii de albire, acid fosforic fierbinte și mediu de proces cu conținut ridicat de clorură. Confirmați cerințele PREN, sarcinile de proiectare mecanică și bugetul înainte de a finaliza clasa, evitând supraspecificarea pentru a reduce cheltuielile inutile.
Producător de țevi din oțel inoxidabil 317LMN / 317L / 316L
GNEE vă poate ajuta cu cerințele dvs. pentru țevile din oțel inoxidabil 317LMN (UNS S31726), 317L (UNS S31703) și 316L (UNS S31603), disponibile atât în formă fără sudură, cât și în formă sudată (în funcție de stocul curent și disponibilitatea specificațiilor). Conductele pot fi comandate în conformitate cu standarde precum ASTM A312/ASME SA312. Pentru a oferi o cotație exactă, vă rugăm să specificați diametrul exterior necesar, grosimea peretelui, programul țevii, lungimea și cerințele de finisare.


La cerere, GNEE poate furniza certificate de testare a materialelor (MTC) și trasabilitatea numărului de căldură. De asemenea, oferim servicii inclusiv inspecție dimensională, identificare pozitivă a materialelor (PMI), testare hidrostatică și inspecții terțe. În ceea ce privește termenele de livrare: țevile standard 316L sunt în general disponibile pentru livrare promptă, în timp ce tipurile speciale de aliaje, cum ar fi 317L și 317LMN, pot necesita timp suplimentar de producție sau de achiziție.


Vă rugăm să furnizați calitatea de oțel necesară, tipul de țeavă (fără sudură sau sudată), diametrul exterior × grosimea peretelui, programul țevii, cantitatea, standardele aplicabile, cerințele de inspecție și portul de destinație, astfel încât să putem pregăti o ofertă personalizată pentru dvs.







