Ce este oțelul inoxidabil austenitic 317LMN cu conținut ridicat de molibden?
Lăsaţi un mesaj
Dacă sunteți în căutarea unui oțel inoxidabil cu rezistență superioară la coroziune împotriva zâmbițurilor induse de clorură, a coroziunii crevate și a mediilor de proces acide, 317LMN - un oțel inoxidabil austenitic cu conținut ridicat de molibden - poate fi alegerea ideală pentru proiectul dvs. Conținând aproximativ 4%-5% molibden și un adaos optimizat de azot, 317LMN este proiectat special pentru aplicații solicitante în procesarea chimică, desulfurarea gazelor de ardere (FGD), producția de celuloză și hârtie și diverse alte sectoare industriale.
Ce este oțelul inoxidabil 317LMN?
317LMN este un oțel inoxidabil austenitic cu conținut scăzut de carbon, aliat cu azot, care conține crom, nichel și un conținut relativ ridicat de molibden. În comparație cu 304L și 316L convențional, conținutul său mai mare de molibden îmbunătățește în general rezistența la coroziune localizată în medii care conțin clorură și anumite fluxuri de proces acide. Azotul contribuie la rezistență și ajută la îmbunătățirea rezistenței la coroziune.
„L” indică un grad scăzut de carbon, contribuind la reducerea riscului de sensibilizare și coroziune intergranulară asociată cu sudarea și alte procese termice. „M” indică un conținut crescut de molibden, în timp ce „N” indică alierea cu azot.
Care sunt principalele diferențe dintre 317L și 317LMN?
317L și 317LMN sunt oțeluri inoxidabile austenitice cu conținut scăzut de carbon. 317L conține 3,0–4,0% Mo, în timp ce 317LMN adaugă azot la 0,10–0,22% și menține 4,0–5,0% molibden. Mo și N mai mari își ridică valoarea PREN, îmbunătățind rezistența la picking și rezistența la tracțiune. Funcționează mai bine în medii severe cu clorură și acide, deși costă mai mult decât 317L standard.
Specificații din oțel inoxidabil 317LMN
|
Articol |
Caietul de sarcini |
|---|---|
|
Clasa de oțel inoxidabil |
317LMN |
|
Număr UNS |
S31726 |
|
Tip material |
Oțel inoxidabil austenitic cu conținut ridicat de molibden |
|
RO Echivalent |
1,4439 / X2CrNiMoN17-13-5 (echivalent la care se face referire în mod obișnuit) |
|
Standard de produs |
ASTM A240 / ASME SA-240 pentru plăci, foi și benzi |
|
Microstructură |
Austenitic |
|
Condiția de livrare |
Soluție recoaptă, conform specificațiilor produsului |
Compoziție chimică din oțel inoxidabil 317LMN
Compoziție chimică, % în greutate - referință UNS S31726 / ASTM A240
|
Element |
Minimum (%) |
Maxim (%) |
|---|---|---|
|
Carbon (C) |
- |
0.030 |
|
Crom (Cr) |
17.00 |
20.00 |
|
Nichel (Ni) |
13.50 |
17.50 |
|
Molibden (Mo) |
4.00 |
5.00 |
|
azot (N) |
0.10 |
0.20 |
|
Mangan (Mn) |
- |
2.00 |
|
Siliciu (Si) |
- |
0.75 |
|
Fosfor (P) |
- |
0.045 |
|
sulf (S) |
- |
0.030 |
|
Fier (Fe) |
Echilibru |
Echilibru |
Proprietăți mecanice din oțel inoxidabil 317LMN
Referiți cerințele minime pentru plăci, foi și benzi conform ASTM A240
|
Proprietate |
Cerinţă |
|---|---|
|
Rezistență la tracțiune |
Mai mare sau egal cu 550 MPa |
|
0,2% Limita de curgere |
Mai mare sau egal cu 240 MPa |
|
Elongaţie |
Mai mare sau egal cu 40% |
|
Duritatea Rockwell |
Mai mic sau egal cu 96 HRB |
|
Duritatea Brinell |
Mai mic sau egal cu 223 HBW, acolo unde este specificat de datele de referință |
Proprietăți fizice din oțel inoxidabil 317LMN
|
Proprietate |
Valoare tipică |
|---|---|
|
Densitate |
8,00 g/cm³ |
|
Modulul de elasticitate |
Aproximativ 195 GPa |
|
Conductivitate termică |
Aproximativ 14,6 W/(m·K) |
|
Coeficientul mediu de dilatare termică |
Aproximativ 16,5 × 10⁻⁶ /K |
|
Rezistivitate electrică |
Aproximativ 0,79 μΩ·m |
Rezistența la coroziune a oțelului inoxidabil 317LMN
317LMN este un oțel inoxidabil austenitic aliat cu azot, cu conținut scăzut de carbon și cu conținut ridicat de molibden, cu 4,0–5,0% Mo și 0,10–0,22% N. Valoarea sa ridicată PREN crește foarte mult rezistența la coroziune în sâmburi și crevase în mediile de clorură, acid sulfuric și fosforic. Depășește performanțele 317L și 316L, potrivite pentru medii chimice dure, celuloză și procese offshore.
Rezistența oțelului inoxidabil 317LMN
317LMN dobândește o rezistență sporită prin consolidarea soluției solide de azot. În stare de recoacere în soluție, Rp0.2 minimă atinge 240 MPa și Rm mai mare sau egal cu 550 MPa, mai mare decât standardul 317L. De asemenea, azotul păstrează ductilitatea, spre deosebire de călirea prelucrată la rece. Menține proprietăți mecanice stabile la temperaturi moderate pentru echipamentele rezistente la coroziune sub presiune.
Sudabilitatea oțelului inoxidabil 317LMN
317LMN prezintă o bună sudabilitate ca un grad austenitic cu emisii scăzute de carbon. Conținutul său scăzut de carbon (mai puțin sau egal cu 0,03%) limitează precipitarea intergranulară a carburilor. GTAW, GMAW și SMAW sunt aplicabile; sunt necesare metale de umplutură care conțin azot și cu Mo înalt. Aportul scăzut de căldură este recomandat pentru a evita segregarea nitrurilor, iar tratamentul cu soluție post-sudare nu este obligatoriu pentru majoritatea service-ului.
Oțelul inoxidabil 317LMN este magnetic?
317LMN este un oțel inoxidabil complet austenitic și, în mod normal, nemagnetic în stare de recoacere în soluție. Pot apărea un magnetism ușor slab după prelucrare grea la rece, din cauza transformării limitate a martensitei. Nu este feromagnetic ca inoxidabilul feritic sau martensitic, ceea ce îl diferențiază de seriile 410, 420 și 431.
Oțel inoxidabil 317LMN Aplicații
Datorită performanței sale excepționale în medii chimice extrem de corozive, 317LMN este utilizat frecvent în următoarele domenii:
• Prelucrare chimică și petrochimică: Manipularea acizilor corozivi și a diferitelor medii chimice mixte.
• Desulfurarea gazelor de ardere (FGD): Sisteme de control al poluării și epurare.
• Industria celulozei și hârtiei: Echipamente de albire și prelucrare a celulozei.
• Echipamente farmaceutice și textile: procese de producție care necesită puritate ridicată sau implică agenți chimici puternici.
Producător de oțel inoxidabil 317LMN
GNEE poate furniza oțel inoxidabil 317LMN (UNS S31726) în diferite forme, inclusiv plăci, foi, bobine și benzi. Disponibilitatea altor forme de produs este supusă confirmării pe baza capacităților de producție a morii și a cerințelor specifice.



În ceea ce privește livrarea, articolele aflate în stoc în prezent pot fi expediate în general în aproximativ 7 zile. Comenzile produse la comandă necesită, de obicei, 30-50 de zile, cu timpul exact de livrare în funcție de starea stocului, dimensiunile produsului, programul de producție al morii și cerințele de inspecție. Aceste intervale de timp sunt doar pentru referință și nu constituie un angajament de livrare obligatoriu din partea GNEE.
Înainte de confirmarea comenzii, GNEE poate clarifica specificațiile disponibile, finisajele de suprafață, opțiunile de ambalare de export, certificatele de testare a materialelor (MTC), trasabilitatea numărului de căldură și aranjamentele de inspecție de la terți. Pentru a primi o ofertă exactă și timpul de livrare, vă rugăm să furnizați detalii cu privire la forma produsului, grosimea sau dimensiunile necesare, cantitatea, standardele aplicabile, cerințele de certificare și portul de destinație.








