Acasă - Cunoştinţe - Detalii

440A vs. 440B vs. 440C Oțel inoxidabil: duritate

Dacă achiziționați oțel inoxidabil pentru cuțite, scule de tăiere, componente de precizie, piese de supape sau rulmenți, selectarea durității adecvate este crucială pentru asigurarea performanței produsului și a duratei de viață. AISI 440A, 440B și 440C sunt oțeluri inoxidabile martensitice cu conținut ridicat de carbon care pot fi întărite prin tratament termic. În timp ce toate cele trei clase conțin aproximativ 16%–18% crom, conținutul lor variabil de carbon influențează duritatea, rezistența la uzură, duritatea și rezistența la coroziune pe care materialul le poate atinge.

 

 AISI 440A Round Bar

Care este duritatea AISI 440A?

AISI 440A este oțel inoxidabil martensitic cu 0,60–0,75% carbon. Cu tratament termic standard cu vid, duritatea sa tipică întărită variază de la HRC 55 la 58. Prezintă un efort de călire mai mic și un risc de deformare mai mic în comparație cu 440B și 440C. Menține o rezistență decentă la coroziune, ideală pentru tacâmurile generale și piesele cu uzură ușoară care nu necesită duritate extremă.

Care este duritatea AISI 440B?

AISI 440B conține 0,75–0,95% carbon, mai mare decât 440A. După călirea și revenirea în vid corespunzătoare, atinge în mod normal HRC 57–60. Carbonul mai mare crește rezistența la uzură, dar crește șansa de denaturare a tratamentului termic. Este o opțiune echilibrată pentru cuțite de nivel mediu și componente mecanice, schimbând performanța la coroziune ușor pentru duritate mai mare decât 440A.

AISI 440B Round Bar
AISI 440C Round Bar

Care este duritatea AISI 440C?

AISI 440C are 0,95–1,20% carbon, cel mai mare dintre cele trei. Tratamentul termic de precizie cu vid oferă HRC 59–62 și poate atinge HRC 63 cu un control strict al temperării. Oferă o rezistență remarcabilă la uzură pentru cuțite și rulmenți premium. Principalul dezavantaj este tendința mare de distorsiune după călire, necesitând aplatizare și lustruire pe două părți pentru semifabricatele de cuțit finite.

 

440A vs. 440B vs. 440C Oțel inoxidabil: grade echivalente

Note echivalente • 440A: AISI 440A, UNS S44002, 1.4109, X70CrMo15, SUS440A
• 440B: AISI 440B, UNS S44003, 1.4112, X90CrMoV18, SUS440B
• 440C: AISI 440C, UNS S44004, 1.4125, X105CrMo17, SUS440C

 

440A vs. 440B vs. 440C Oțel inoxidabil: duritate

Următorul tabel rezumă valorile de duritate publicate în mod obișnuit pentru cele trei grade. Folosiți-l ca ghid de selecție preliminară; confirmați limitele de acceptare față de formularul produsului comandat, standardul, starea de livrare și specificația de cumpărare.

Proprietate Oțel inoxidabil 440A Oțel inoxidabil 440B Oțel inoxidabil 440C
Denumirea UNS S44002 S44003 S44004
Conținut de carbon (% în greutate) 0.60–0.75 0.75–0.95 0.95–1.20
Conținut de crom (% în greutate) 16–18 16–18 16–18
Referință tipică de duritate recoaptă Până la aproximativ 255 HBW* Până la aproximativ 255 HBW* Până la aproximativ 269 HBW*
Duritate maximă aproximativă după un tratament termic adecvat 56 HRC 58 HRC 60 HRC
Rezistență relativă la uzură Bun Superior Cel mai mare dintre cele trei în condiții tipice de întărire
Aplicații tipice Lame de cuțit, instrumente de tăiere, instrumente chirurgicale Scule de tăiere, componente rezistente la uzură Rulmenți de precizie, piese de supape, scule de tăiere cu uzură mare

 

440A Vs. 440B Vs. 440C Stainless Steel:Hardness 

 

De ce 440C are o duritate mai mare decât 440A și 440B?

Principala diferență este conținutul de carbon. Cele trei grade au intervale de crom în general similare, dar nivelurile lor de carbon cresc progresiv de la 440A la 440C.

Nota Gama Carbon Efect asupra întăririi
440A 0.60–0.75% Sprijină duritate ridicată, păstrând în general un echilibru mai bun de duritate și rezistență la coroziune
440B 0.75–0.95% Oferă o duritate mai mare decât 440A în condiții de procesare comparabile și adecvate
440C 0.95–1.20% Sprijină cea mai mare duritate și rezistență la uzură posibilă dintre cele trei grade

 

440A vs. 440B vs. 440C Stainless Steel: Carbon Content

440A vs. 440B vs. 440C Oțel inoxidabil: tratament termic

Procesul de tratament termic Oțel inoxidabil 440A / 440B Oțel inoxidabil 440C
Recoacere completă 800–900 grade (1472–1652 grade F), cuptorul se răcește la aproximativ 600 grade (1112 grade F), apoi se răcește cu aer 800–850 de grade (1472–1562 de grade F), urmată de răcirea controlată a cuptorului și răcirea cu aer, așa cum este specificat de procedura de tratament termic
stingere (austenitizare) 1010–1050 grade (1850–1922 grade F), urmată de stingerea uleiului sau răcirea cu aer, în funcție de dimensiunea secțiunii și de procedura calificată 1010–1065 grade (1850–1949 grade F); călirea cu ulei poate fi necesară pentru secțiunile mai groase, în funcție de dimensiuni și de procedura calificată
temperare 150–370 de grade (302–698 de grade F) 150–370 de grade (302–698 de grade F); evitați intervalul de 425–565 de grade (797–1049 de grade F) în care poate apărea rezistență și tenacitate reduse la coroziune, în funcție de ciclul specific de tratament termic
Duritate indicativă după revenire La 150 de grade: aproximativ 58 HRC; la 370 de grade: aproximativ 48 HRC La 150 de grade: aproximativ 60 HRC; la 370 de grade: aproximativ 50 HRC

Important:Temperaturile și valorile durității de mai sus sunt referințe orientative de procesare, nu limite universale de acceptare. Rezultatele reale depind de gradul exact, compoziția chimică, grosimea secțiunii, metoda de călire, timpul de revenire și specificația materialului aplicabil. Cumpărătorii ar trebui să solicite furnizorului sau furnizorului de tratament termic să confirme procedura calificată și intervalul de duritate realizabil înainte de a plasa comanda.

 

Oțel inoxidabil 440A vs. 440B vs. 440C: Cum să alegi?

Aplicație Gradul recomandat Cerință de duritate cheie
Rulmenți de precizie (ABEC-5 și mai sus) 440C 60–62 HRC
Instrumente chirurgicale / lame chirurgicale 440C 58–60 HRC
Componentele interne ale supapei (aplicații API 6A) 440B 55–58 HRC
Cuțite alimentare/cuțite de bucătărie 440A sau 440B 54–58 HRC
Elemente de fixare marine/chimice 440A Stare recoacetă sau Mai mică sau egală cu 56 HRC, după cum se specifică
Rotoare pompe / role de laminoare 440B 56–58 HRC
Aplicații cu impact ridicat (ciocane, dalte) 440A 50–54 HRC, supus validării tratamentului termic

Notă de inginerie:Aceste recomandări sunt linii directoare de selecție preliminară, nu limite universale de proiectare. Cerințele reale de duritate depind de geometria componentei, încărcare, tratament termic și de produsul care reglementează sau de specificațiile industriei. Clasificarea ABEC definește dimensiunea rulmentului și precizia de rulare, nu o cerință universală de duritate 60–62 HRC. Pentru componentele supapelor API 6A și elementele de fixare marine sau chimice, verificați cerințele aplicabile privind materialul, duritatea, funcționarea acru și coroziune înainte de a specifica un grad.

Contactați acum

 

440A 440B 440C Bar din oțel inoxidabil De vânzare

GNEE furnizează bare din oțel inoxidabil 440A, 440B și 440C, care sunt utilizate pe scară largă în fabricarea de cuțite, rulmenți de precizie, scule de tăiere, componente de supape și piese industriale rezistente la uzură. Putem adapta specificațiile la cerințele proiectului dumneavoastră, inclusiv diametrul barei, lungimea, finisarea suprafeței, starea de recoacere sau tratament termic și nivelul de duritate dorit.

 

Specificații și condiții de furnizare

Parametru Detalii specificații
Standarde aplicabile ASTM A276, ASTM A479, ASTM A582, EN 10088-3, JIS G4303, DIN 17440
Condiția de livrare • Recoacet (moale): HBW mai mic sau egal cu 269 (condiție comercială standard pentru prelucrare)
• Calit și revenit (Q+T): Duritate personalizată la cerere
Finisaj de suprafață • Negru (laminat la cald/forjat)
• Decojite/Aspre Întoarcere
• Pământ fără centru (lustruit)
• Cold Drawn (luminos)
Toleranță dimensională • Laminat la cald/forjat: ASTM A484, DIN 7527
• Finisat la rece/Pământ: ISO h8, h9, h11 sau personalizat
Testare de calitate Certificat de testare la moara (EN 10204 3.1), Test cu ultrasunete (SEP 1921 / ASTM A388), Test PMI

 

Forme de produs și interval de mărimi disponibile

Formular de produs Procesul de producție Interval de dimensiuni (metric) Interval de dimensiuni (Imperial) Lungime
Bar rotund Laminat la cald / forjat Dia. 10 mm – 450 mm Dia. 0.39" – 17,7" 3.000 – 6.000 mm / Personalizat
Bară rotundă (luminoasă) Trase la rece / Decojite / Măcinate Dia. 2 mm – 100 mm Dia. 0.08" – 3,94" 2.000 – 4.000 mm / Fix
Flat Bar / Plate Bar Laminat la cald / cu fantă / forjat Grosime: 5 – 120 mm
Latime: 20 – 600 mm
Grosime: 0,2" - 4,7"
Latime: 0,8" – 23,6"
2.000 – 6.000 mm / Personalizat
Bar pătrat Laminat la cald / trasat la rece / forjat 10 × 10 mm – 200 × 200 mm 0.39" × 0.39" – 7.87" × 7.87" 3.000 – 6.000 mm
Bară hexagonală Tras la rece Hex 6 mm – 65 mm Hex 0,23" – 2,56" 3.000 – 4.000 mm
440C Stainless Steel Round Bar
Bară rotundă din oțel inoxidabil 440C
440C Stainless Steel Hexagonal Bar
Bară hexagonală din oțel inoxidabil 440C
440C Stainless Steel Flat Bar
Bară plată din oțel inoxidabil 440C
440C Stainless Steel Square Bar
Bară pătrată din oțel inoxidabil 440C

Vă rugăm să contactați GNEE cu cerințele dumneavoastră - specificând calitatea oțelului, diametrul, cantitatea și intervalul de duritate - și vă vom oferi o ofertă personalizată.

Solicitați o cotație acum

 

FAQ

Î: 440A vs. 440B vs. 440C: Care are cea mai bună rezistență la coroziune?
R: 440A are cea mai bună rezistență la coroziune, urmat de 440B, 440C fiind cel mai slab. 440C are cel mai mare conținut de carbon; o cantitate semnificativă de crom este consumată pentru a forma carburi, lăsând mai puțin crom „liber” disponibil în matrice pentru a oferi rezistență la coroziune. În schimb, 440A are cel mai scăzut conținut de carbon, permițând să rămână mai mult crom liber în matrice și rezultând un strat de pasivare mai intact, care oferă o rezistență superioară la rugină.

 

Î: 440A vs. 440B vs. 440C: Cum se compară în termeni de duritate?
A: 440A > 440B > 440C.
440A posedă cea mai mare duritate; este mai puțin predispus la fracturare sau la ciobirea marginilor. Sub impact, este mai probabil să se dezvolte o rulare minoră a marginilor (deformare) decât să se rupă.
Datorită formării unui volum mare de carburi de crom grosiere, 440C este cea mai fragilă. În condiții de impact puternic - cum ar fi tăierea grea sau încărcarea cu impact intens - marginea sa este relativ predispusă la micro-ciobire.

 

Î: Oțelurile inoxidabile din seria 440 sunt magnetice?
R: Da, 440A, 440B și 440C sunt puternic magnetice în toate condițiile.
Acestea aparțin familiei oțelurilor inoxidabile martensitice (spre deosebire de oțelurile inoxidabile austenitice precum 304 sau 316, care sunt nemagnetice). Fie că se află într-o stare recoaptă (matrice ferită) sau într-o stare stinsă (structură martensitică), acestea sunt materiale feromagnetice.

 

Î: De ce este adesea recomandat „tratamentul criogenic” în timpul tratamentului termic la 440C?
R: Datorită conținutului său ridicat de carbon și aliaj, 440C reține adesea o cantitate semnificativă de austenită netransformată după stingere. Această austenită reziduală poate duce la o duritate mai mică decât cea așteptată și poate provoca instabilitate dimensională (deformare sau deformare) în timp. Prin tratamentul criogenic la temperaturi cuprinse între -70 grade și -196 grade, austenita reținută poate fi transformată în martensită în cea mai mare măsură posibilă, obținând astfel duritate maximă și stabilitate dimensională.

Trimite anchetă

S-ar putea sa-ti placa si