Acasă - Cunoştinţe - Detalii

Tabel cu date privind duritatea oțelului inoxidabil 440C

Dacă alegeți bare din oțel inoxidabil AISI 440C pentru cuțite, rulmenți de precizie, componente rezistente la uzură sau scule industriale, duritatea este una dintre cele mai importante specificații de achiziție. Afectează rezistența la uzură, reținerea marginilor, prelucrabilitatea și rezistența la deformare.

 

AISI 440C este un oțel inoxidabil martensitic cu conținut ridicat de carbon, care conține aproximativ 0,95–1,20% carbon și 16–18% crom. În starea de recoacere, duritatea sa este de obicei specificată la un maxim de aproximativ 269 HBW în conformitate cu standardele aplicabile de produs. După întărire și revenire adecvate, 440C poate ajunge în mod obișnuit la aproximativ 58–60 HRC, cu unele condiții calificate de tratament termic atingând aproximativ 60–62 HRC.

 

Care este duritatea maximă a oțelului inoxidabil recoapt 440C?

O limită la care se face referire în mod obișnuit este de aproximativ 269 HBW pentru materialul recoapt conform specificațiilor aplicabile ale produsului. Verificați standardul și ediția care guvernează înainte de a utiliza această valoare ca limită de acceptare contractuală.

Stare de alimentare (înainte de tratament termic)

Stare Duritate (HBW) Duritate (HRC aprox.) Prelucrabilitate
Coacet moale (Standard) Mai mic sau egal cu 269 HBW Mai mic sau egal cu 28 HRC Stare standard de prelucrare (frezare, strunjire, găurire)
Trasat la rece / Întărit prin lucru ~ 280 – 320 HBW ~ 29 – 34 HRC Finisaj îmbunătățit al suprafeței, ușor mai rigid

 

Fișă tehnică duritate AISI 440C vs temperatură de revenire

Condiție de testare: bară rotundă de Φ25,4 mm (1"), austenitată la 1038 grade (1900 grade F), stinsă cu ulei, călită timp de 1 oră. Sursă de date: Fișă tehnică Carpenter Technology 440C, Taylor Special Steels, West Yorkshire Steel.

Temperatură de temperare (grade) Temperatură de temperare (grad F) Duritate (HRC) Duritate (HV) Duritate (HBW) Rezistența la tracțiune (MPa) alungire (%) Aplicație tipică
Ca stins - 60 – 62 697 – 756 695 – 750 - - Numai referință internă, nu pentru servicii directe
150 300 60 697 695 ~2000 <2 Rulmenți de precizie, muchii de tăiere
165 329 60 697 695 ~2000 <2 Rulmenți
180 356 57 – 59 578 – 631 575 – 630 ~1950 2 – 3 Instrumente chirurgicale, tije de precizie
200 392 58 – 59 631 – 650 630 – 650 ~1950 2 – 3 Instrumente chirurgicale, suprafețe de etanșare a supapelor
250 482 57 631 630 ~1900 3 – 4 Trim supapă, rotoare pompe
300 572 56 587 585 ~1850 4 – 5 Role de lucru, purtați căptușeli
315 599 56 – 57 587 – 631 585 – 630 1970 2 Condiție de testare standard ASTM A276
350 662 52 – 56 516 – 587 515 – 585 ~1700 5 – 7 Serviciu de înaltă tenacitate, arbore
425 800 56 ⚠️ 587 585 ~1600 6 – 8 ⚠️ Zona de întărire secundară (Nerecomandat)
500 932 52 – 54 516 – 555 515 – 555 ~1400 8 – 10 Piese structurale cu impact ridicat
565 1049 48 – 52 458 – 516 455 – 515 ~1200 10 – 12 ⚠️ Rezistența la coroziune și duritatea scad simultan
600 1112 44 – 48 412 – 458 410 – 455 ~1000 12 – 15 Stare prelucrabilă (aproape recoaptă)

 

Duritate vs. Curba temperaturii de revenire

info-856-711

 

Efectul temperaturii de stingere asupra durității

Temperatura de austenitizare (grad/grad F) Timp de înmuiat Mediu de stingere Duritate la stingere Nivelul de austenită păstrat
1010 grade (1850 grade F) 30–45 min Ulei/Aer vid 59 – 61 HRC Scăzut (~5%)
1040 grade (1900 grade F) [Standard] 30–45 min Ulei/Aer vid 60 – 62 HRC Moderat (~10–15%)
1070 grade (1955 grade F) 20–30 min Ulei/Aer vid 58 – 60 HRC (Scăderi din cauza excesului de austenită) High (>20%)
1040 grade + Sub-zero (-78 grade / -108 grade F) +2 ore sub zero Ulei + gheață uscată 62 – 63 HRC Foarte scăzut (<3%)
1040 grade + Cryo (-196 grade / -320 grade F) +2 ore N₂ lichid Ulei + lichid N₂ 63 – 64 HRC neglijabil (<1%)

 

 Effect Of Quenching Temperature On Hardness

Efectul dimensiunii secțiunii asupra durității

Dimensiunea secțiunii Duritate realizabilă (HRC) la temperatură de 150 de grade Motiv
Φ10 – Φ25 mm 60 – 62 Complet întărit, martensită pe toată secțiunea transversală
Φ25 – Φ50 mm 58 – 60 Miezul începe să se întărească insuficient
Φ50 – Φ75 mm 55 – 58 Scădere semnificativă a durității miezului
Φ75 – Φ100 mm 52 – 56 Bainită/ferită formată în miez
>Φ100 mm < 52 (Core) este necesară marcajarea sau austempering

Section Size Effect On Hardness

Tabel de conversie a durității AISI 440C

Cumpărătorii pot întâlni diferite unități de duritate (HRC / HV / HBW / HRB) în timpul inspecției. Mai jos este referința de conversie pentru valorile tipice de duritate de 440C.

HRC HV (Vickers) HBW (Brinell) HRB Stare
40 412 410 92 Limita superioară a stării de recoacere
45 470 468 97 Stare de recoacere tipică
50 527 525 - Temperatură medie temperat
52 555 553 - Temperat la 350 de grade
54 587 585 - Temperat la 400 de grade
56 614 612 - Temperat la 300-315 grade
57 631 630 - Temperat la 250 de grade
58 650 648 - Temperat la 200 de grade
59 668 666 - Temperat la 180 de grade
60 697 695 - Călit la 150 de grade (Standard)
61 720 718 - Călit la 150 de grade (gamă de carbon ridicat)
62 756 754 - Ca stins/austenit la 1038 grade

 

440C vs alte grade Comparație de duritate încrucișată

Nota Tip de oțel Conținut de carbon (%) Duritate maximă (HRC) Duritate de serviciu tipică (HRC) Rezistenta la coroziune Duritate Aplicații tipice
440C Oțel inoxidabil martensitic 0.95 – 1.20 60 – 62 58 – 60 ★★★☆ ★★☆ Rulmenti, scule de taiere, instrumente chirurgicale
440B Oțel inoxidabil martensitic 0.75 – 0.95 58 – 60 56 – 58 ★★★★ ★★★ Supape, pompe, tacâmuri de gamă medie
440A Oțel inoxidabil martensitic 0.60 – 0.75 56 – 58 54 – 56 ★★★★ ★★★★ Elemente de fixare, componente marine
420 Oțel inoxidabil martensitic 0.15 – 0.35 52 – 54 48 – 52 ★★★★ ★★★ Veselă, tacâmuri low-end
410 Oțel inoxidabil martensitic 0.15 – 0.30 50 – 52 46 – 50 ★★★★ ★★★★ Pale de turbine, corpuri de supape
D2 Oțel pentru scule de lucru la rece 0.90 – 1.00 60 – 62 58 – 61 ★☆☆☆ ★★★ Matrice, piese de ștanțare (serviciu uscat)
A2 Oțel pentru scule de lucru la rece 0.50 – 0.60 60 – 62 58 – 61 ★☆☆☆ ★★★ Matrice de ștanțare la rece, calibre
316L Oțel inoxidabil austenitic 0.03 – 0.08 25 – 30 (HRB) 20 – 25 (HRC) ★★★★★ ★★★★★ Servicii chimice și maritime
17-4 PH Oțel inoxidabil întărit prin precipitații 0.03 – 0.09 44 – 46 36 – 44 ★★★★ ★★★★ Aerospațial, petrol și gaze

 

Solicitați o cotație pentru bare din oțel inoxidabil 440C

Ai nevoie de bare din oțel inoxidabil 440C pentru cuțite, componente de precizie sau piese de uzură industrială? Trimiteți GNEE dimensiunile necesare, starea de livrare, duritatea țintă și cantitatea. Echipa poate confirma opțiunile disponibile, documentația, aranjamentele de inspecție, ambalarea și livrarea estimată înainte de plasarea comenzii.

Contactați acum

FAQ

Î: Care este duritatea maximă de 440C în HRC?
R: După călire la 1038 de grade și revenire la 150 de grade, 440C poate atinge 60–62 HRC (aproximativ 697–756 HV). Aceasta este cea mai mare duritate dintre oțelurile inoxidabile martensitice standard, comparabilă cu cea a oțelurilor pentru scule D2 sau A2.

 

Î: Care este duritatea 440C în stare recoaptă?
R: După recoacere completă (răcire cuptor de la 845–900 grade), duritatea este de aproximativ 223–255 HBW (aproximativ 20–25 HRC / 92–97 HRB). Această stare este destinată prelucrării.

 

Î: De ce 440C meu are doar 55 HRC în loc de 60 HRC?
A: Possible reasons include: ① The cross-section is too large (>Φ50 mm), ducând la o întărire insuficientă la miez; ② Temperatura de stingere este prea scăzută (<1010 °C); ③ The tempering temperature is too high (>300 de grade); sau ④ Viteza de răcire este inadecvată (este necesară stingerea uleiului; răcirea cu aer nu este suficientă). Vă rugăm să furnizați dimensiunile secțiunii transversale și profilul de tratament termic pentru depanare ulterioară.

 

Î: Poate 440C să depășească 62 HRC?
R: Nu în condiții standard de procesare. 62 HRC este limita practică pentru 440C stins cu ulei. Dacă este necesară o duritate mai mare (63+ HRC), ar trebui să treceți la D2 (62–64 HRC) sau la oțel de mare viteză M2 (64–66 HRC), deși aceste materiale nu au rezistență la coroziune.

 

Î: Există o diferență semnificativă în aplicarea practică între 440C cu o duritate de 60 HRC și 58 HRC? R: Are un impact semnificativ asupra reținerii marginilor (pentru sculele de tăiere, 60 HRC oferă o retenție cu aproximativ 15–20% mai bună decât 58 HRC); un impact moderat asupra rulmenților (o diferență de aproximativ 10% în durata de viață la oboseală de contact între 60 HRC și 58 HRC); și un impact neglijabil asupra supapelor/pompelor (diferențele sunt nesemnificative peste 56 HRC).

 

Î: Ar trebui folosit HRC sau HV pentru testarea durității de 440C?
R: HRC este metoda standard (ASTM E18) și este potrivită pentru componente cu o grosime mai mare de 2 mm. Pentru piese mici (< 2 mm) or thin-walled components, use the HV 10 scale (Vickers, 10 kgf load) and then convert the result to HRC using a conversion table.

 

Î: Duritatea de 440C scade în timp după revenire (efect de îmbătrânire)?
R: Când este temperat între 150-370 de grade, duritatea de 440C este foarte stabilă, arătând o schimbare de mai puțin de 1 HRC în 10 ani la temperatura camerei. Cu toate acestea, călirea în intervalul 425–565 de grade poate duce la „înmuiere întârziată” – o scădere treptată a durității cu 2–4 HRC de-a lungul săptămânilor până la luni – care este unul dintre motivele pentru care acest interval de temperatură nu este recomandat.

Trimite anchetă

S-ar putea sa-ti placa si